Přihlásit

Ministr dopravy nemá pochybnosti o výběrovém řízení na nového šéfa ČD

Post Title

27.9. - Ministr dopravy Vladimír Kremlík nemá pochybnosti o výběrovém řízení na nového předsedu představenstva a generálního ředitele Českých drah. Řekl to při včerejších sněmovních interpelacích na dotaz poslance Pirátů Jakuba Michálka. Podle Jakuba Michálka vypadá výběrové řízení jako zmanipulované. Šéfem drah se ve středu stal dosavadní politický náměstek ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Václav Nebeský.

„Jde o to, že pan (premiér Andrej) Babiš a pan Kremlík dali politickou trafiku post šéfa Českých drah s platem půl milionu korun panu bakaláři Nebeskému potom, co jeho manželka odeslala za Českou republiku úřednickou odpověď, že s dotacemi Agrofertu bylo všechno v pořádku,“ řekl Jakub Michálek. Podle něj mimo jiné Václav Nebeský nikdy neřídil velkou firmu.

Vladimír Kremlík výtky i výrok o manželce Nebeského odmítl a vyzval Jakuba Michálka, aby zvážil omluvu. Ministerstvo dopravy i České dráhy podle ministra postupovaly transparentně. Na výběru se podíleli lidé, kteří mají odbornou a mravní reputaci, uvedl Vladimír Kremlík.

„Já jako ministr dopravy nemám žádné pochybnosti o průběhu výběrového řízení,“ prohlásil. Zdůraznil, že Václav Nebeského vybrala komise ze 32 uchazečů. Nové vedení drah má jeho plnou důvěru. Očekává od něj, že zlepší finanční stabilitu ČD. Chce, aby se nové vedení soustředilo na zvyšování kvality a komfortu pro cestující včetně obnovy vozového parku.

Nebeského manželka Olga měla na MMR na starosti odpověď České republiky na návrh auditní zprávy Evropské komise k údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše a holdingu Agrofert. Rezignaci na funkci náměstkyně MMR Olga Nebeská oznámila ke konci září.


Zdroj: Dopravní noviny

Další zprávy